2021.09.29.

Szinte napra pontosan 10 éve, 2011. szeptember 11-én, a mezőberényi Polgármesteri Hivatal dísztermében alakult meg 41 helyi szereplő, önkormányzatok, civil szervezetek, vállalkozások képviselői és magánszemélyek egybehangzó döntésének köszönhetően a Körösök Völgye Vidékfejlesztési Egyesület.
Egy évtizeddel később, 2021. szeptember 23-án, az immár 67 rendes és 3 pártoló tagot számláló akciócsoport a—nem mellesleg többszörös LEADER kedvezményezett— mezőberényi Tópart Vendéglőben tartotta projektlátogatással és ünnepi köszöntéssel egybekötött Közgyűlését.
Az ülésen a közösség eredményeinek összegzésekor egyebek mellett szóba került az is, hogy a LEADER programnak köszönhetően 10 év alatt 175 db projekt 2.076.735.198,- Ft támogatásban részesülhetett. Ehhez az Egyesületi tagoknak—más feladatok ellátása mellett—16 HBB ülést, 18 FEB ülést, 34 közgyűlést, 46 elnökségi ülést és 60 pályázati és szakmai fórumot kellett előkészíteniük, lebonyolítaniuk és végigülniük. :)
Az eseménydús és jó hangulatú ülésről képes összefoglalónk a GALÉRIÁ-ban tekinthető meg, szöveges beszámoló az alábbiakban olvasható.
A Közgyűlést színesítő szakmai program keretében mezőberényi fejlesztési tervekkel és konkrét projektekkel találkoztak az Egyesület tagjai. Czapp Zsuzsa, a TOP CLLD program keretében 2016-ban megalakult Mezőberényi Helyi Közösség munkaszervezet-vezetője az idén szeptember végén záruló program eredményeit és tapasztalatait foglalta össze.
Előadásának apropója az volt, hogy míg 2013-ig Mezőberény részt vehetett a LEADER programban (és e lehetőséggel élve 7 év alatt 11 db helyi projekt 235 millió Ft támogatást nyert), 2014-től már csak külterületével jogosult a fejlesztési program forrásaira. A 10 000 főnél magasabb lakosságszámú települések számára azonban néhány évvel később, a Területfejlesztési Operatív Programban (TOP), kísérleti jelleggel elindították a CLLD programot (Community LED Local Development, szó szerinti fordításban: közösségvezérelt helyi fejlesztés) mely a vidékfejlesztési tematikájú LEADER alapelveire építkezik (alulról szerveződés, helyi tervezés és döntés, integráció stb.).
A Nyitott Terek címet viselő fejlesztési terv kapcsán elhangzott, 250 millió Ft fejlesztési és működési forrásból 17 helyi szervezet összesen mintegy 2600m2 közösségi tér kialakítását és 90! db, számtalan témájú, a legkisebb és legnagyobb városi lakóknak egyaránt szóló program lebonyolítását valósította meg.
A program helyszínét biztosító Tópart Vendéglő és Panzió kiváló választás volt megvalósult jó gyakorlatok bemutatására, hiszen jelenleg is építés alatt álló kertjében a CLLD program keretében került kialakításra egy szabadidő park, de két korábbi LEADER beruházást is szemügyre vehettünk.
A Panzió emeletén a Mezőberényt alapító 3 nemzetiség (magyarok, szlovákok, németek) tiszteletére 2006-ban került kialakításra egy nemzetiségi bemutatóterem a kultúrák saját színvilágának, motívumainak és jellegzetes tárgyainak, bútorainak felhasználásával, valamint több ún. nemzetiségi szoba is, melyek egyediségük miatt kifejezetten kedvelt szobatípusai a szálláshely vendégeinek.
2012-ben hiánypótló beruházásként az étterem LEADER pályázatból 70 fős fedett terasszal bővült, 2013-ban viszont a streetball pályát teljes egészében önerőből valósították meg, mivel formai hiba miatt ezt a pályázatot sajnos nem tudtuk támogatni.
Mivel az Egyesület szerveinek tisztségviselőit az alapszabályban foglaltaknak megfelelően a tagok öt évre választják meg, a 10 éves évforduló egyben tisztújítást és részben búcsút is jelentett.
A teljes Felügyelő Bizottság „megújult”, abban az értelemben legalábbis, hogy a mandátumok lejártával új választás keretében kapott ismét megbízást a bizottság korábbi négy tagja, Kovács Ildikó, Baráth Lajos, Brlás János és Kürti Sándor, hozzájuk újoncként Závogyán Judit csatlakozik. Sonkolyné Szekerczés Margit, aki a megalakulás óta nem csupán tagja, de elnöke volt a Bizottságnak, megköszönte a tagok eddigi bizalmát, „más és friss szemmel látó” aktív tagnak adta át a feladatot.
A leköszönö FEB elnök 10 éve végzett önkéntes munkáját az Egyesület nevében Molnárné dr. Tarkovács Márta elnök köszönte meg egy jelképes ajándékkal. Az elnök hasonlóképpen méltatta a két ciklus után nyugdíjba vonuló Varga János elnökségi tag munkáját is. Helyére a tagság Szabó Norbert egyéni vállalkozót választotta a vezetőségbe dr. Szántosi Antalné, dr. Forján Mihály, Sós Imre és Toldi Balázs mellett, akik újabb öt évre kaptak megbízást az elnökségi feladatok ellátására.
A Közgyűlés hivatalos napirendjeit követően a munkaszervezet rövid képes összefoglalóban mutatta meg, melyek voltak az elmúlt 10 év legkiemelkedőbb eredményei, de a prezentációba néhány nevettető és elgondolkodtató fotó/adat is belekerült.
A vacsorára szóló meghívást elfogadta szervezetünk korábbi, ezidáig leghosszabb ideig hivatalban lévő elnöke, Hodálik Pál is. Az Egyesület vezetését hat és fél évig ellátó elnök köszöntőjében néhány, számára örökké emlékezetes momentumot elevenített fel, de mindenekelőtt hangsúlyozta örömét, hogy a közösség valóban szakmai elveken nyugvó és eredményes munkát végzett az elmúlt évtizedben.
Amint az egy születésnapkor illik, az este a torta felvágásával zárult.