2023.05.10.

A szakirodalom a LEADER Program lényegét illetően azt írja: nem egyértelműen gazdaságfejlesztés, inkább egy módszer a közösségépítés segítségével való gazdaságfejlesztéshez, a vidéken élők életminőségének javításához.
A területalapú és integrált tervezés, mint alapelv kapcsán pedig ez olvasható: egy adott, földrajzi – gazdasági – kulturális értelemben homogén egységnek tekinthető térség erősségeire és gyengeségeire alapozva, komplex módon szükséges megközelíteni a problémákat és kidolgozni az egymással összekapcsolható, multiplikatív hatású megoldási javaslatokat, különös tekintettel a természeti és kulturális örökség megóvására, a vidéki gazdaság megerősítésére és a helyi közösségek szervezeti feltételeinek javítására.
Az elmúlt héten egy tökéletes, minden bizonnyal országos szinten is kiemelkedő példáját láthattuk az elmélet gyakorlatba történő átültetésének és sikeres működésének! Négy napot töltöttünk az Alpokalja-Fertő-táj Vidékfejlesztési Egyesület akcióterületén, összesen 15 helyszínen mintegy két tucat projektgazdával találkoztunk.
Remek jó gyakorlatokat, egyedi megoldásokat és sajátos nézőpontokat ismerhettünk meg, de mindegyik példa esetében közös pontként jelent meg az együttműködés és a közösség iránti elkötelezettség. Legyen az a közösség akár egy egész falu a kulturális és szolgáltató központ vezetője, egy fogyatkozó nemzetiség az ízig-vérig horvát polgármester, vagy a KosárKözösség a helyi termelő esetében, esetleg a turisztikai egyesület a vendégház tulajdonos számára.
Nem véletlenül botlottunk persze e szereplőkbe. Azon túl, hogy mindent (is) látni szerettünk volna az Alpokalja-Fertő-táj HACS kimagasló eredményeiből, kifejezett érdeklődésünket jeleztük az európai modell alapján bevezetett Vidék Minősége Védjegy és a Nyitott Porta Túra programjuk iránt, melyek egymást is kiegészítik.
Magyarországon a Vidék Minősége területi márkavédjegyet három akciócsoport vezette be a 2011-es évben, köztük az Alpokalja-Fertő táj Vidékfejlesztési Egyesület. Akcióterületükön jelenleg több, mint 80 védjeggyel rendelkező termelő, kézműves, szolgáltató munkálkodik. Egyedi fejlesztéseik és közös kezdeményezéseik erősítik a vásárlói tudatosságot és erősítik a térségtudatot, e mellett különleges, egyedi kínálat kialakításához tudnak hozzájárulni a turizmus területén is. A „Vidék Minősége Alpokalja-Fertő táj” védjegyet csak azok a termelők nyerhetik el, akik élen járnak a környezettudatos termék előállítás és szolgáltatások terén, kiváló minőségben nyújtják azt, betartják az esélyegyenlőségi elveket és társadalmi felelősségvállalásuk segíti a térség fejlődését.
A Nyitott Porta Túra fantázianevű többnapos rendezvényt „Járd körbe!… Csodáld meg!… Kóstolj bele!…” szlogennel három éve indította útjára az Egyesület. A térség védjegyesei több helyszínen, számtalan programmal és változatos élménylehetőségekkel készülnek erre a három napra, amely minden résztvevő számára izgalmas és érdekes bepillantást enged a Vidék Minősége mindennapjaiba. Csak hab a tortán, hogy az aktív turizmus iránt érdeklődők a programon szervezett kerékpártúrák keretében vehetnek részt. Az esemény fő célja eredetileg az volt, hogy újabb megjelenési, és értékesítési lehetőséget teremtsenek térségük minőségi helyi termék előállítói számára, mára már önálló turisztikai attrakció.
A fenti két fő téma mellett a zöld településfejlesztésre, közművelődésre és a Bringás Vándor programra is jutott idő. (A teljes program itt olvasható.)
Igazán érdekes tapasztalás volt a határmentiség problémájának elemzése és a házigazda akciócsoport helyzetének megértése, hiszen esetükben az ausztriai bérek és életminőség elszívó hatása hasonlóan nagy kihívást jelent a vidék kistelepülései számára, mint a mi falvainknak és városainknak, függetlenül attól, hogy fejlettségünk talán egy lapon sem említhető.
Erősségeinket és lehetőségeinket illetően ugyanakkor számos megerősítést és bíztatást, a tanulmányúton látottak és tapasztaltak alapján pedig – talán valamennyi résztvevő nevében mondhatjuk - új inspirációt és motivációt kaptunk a 2023 – 2027-es LEADER Program megvalósításához.
A rendkívül változatos, tartalmas és hasznos programért, a szakmai műhelymunka lebonyolításáért és nem utolsó sorban az élvezetes idegenvezetésért hálás köszönettel tartozunk Páliné Keller Csilla munkaszervezet-vezetőnek és csapatának!
Fényképes beszámolónk weboldalunk Galériájában tekinthető meg.