A Körösök Völgye Vidékfejlesztési Közhasznú Egyesület által 2024. január 15-én elfogadott Helyi Fejlesztési Stratégia (HFS) a Körösök völgye településeinek immár a negyedik - szándékaink szerint - meghatározó fejlesztési dokumentuma.
A HFS alapcélja a térség élhetőségének elősegítése. A kijelölt fejlesztési irányok offenzív, ill. fejlesztő stratégiai modellt követve, a terület erősségeinek és lehetőségeinek optimális összekapcsolására épülnek. Így tehát a Stratégia legfőbb célja egyrészt a növekvő belföldi turizmusra és a térség természeti táji értékeire, felszíni és felszín alatti vízkészleteire, valamint az épített örökségre és kulturális sokszínűségre alapozott turisztikai ágazat bővülésének elősegítése. Mindezt a már meglévő, mennyiségi és minőségi szempontból megfelelő szálláshelyekhez kapcsolható szolgáltatások és attrakciók kialakításának, fejlesztésének támogatásával kívánjuk elérni.
A terv fő prioritása másrészt a kiváló termőföldi adottságokra, nagy múltú élelmiszeriparra és a vizes élőhelyek mentén kialakult életmódhoz kötődő kézműves tevékenységekre alapozott, és egyre bővülő keresleti piacra építhető helyi termék fejlesztés.
További jelentős cél elősegíteni a térségi települések infrastruktúrájának fejlődését, a köz –és üzleti szolgáltatások elérhetőségének, mennyiségi és minőségi bővülésének javítását, az életminőséget növelő és a helyi identitástudatot erősítő közösségi kezdeményezések megvalósulását, ezek révén pedig a települések népességmegtartó képességének erősítését.
Mindezen célok eléréséhez és a várt eredmények fenntarthatóságához a program az érintett célcsoportok szemléletformálására és ösztönzésére is jelentős teret biztosít.
A Stratégia fő célkitűzései és intézkedései:
1. célkitűzés: A lokális gazdaság fejlesztése
Intézkedések a megvalósítására:
-
Térségi vállalkozások versenyképességét és munkahelyteremtő képességét javító beruházások támogatása
-
Élelmiszeripari és kézműipari termékek előállításának és értékesítésének kisléptékű támogatása
-
Turisztikai szolgáltatások fenntartható fejlesztése
-
Nyitott Porta Program
2. célkitűzés: A településeken elérhető életminőség javítása
Intézkedések a megvalósításra:
-
Települések kisléptékű fejlesztéseinek támogatása, helyi örökség fenntartható fejlesztése
-
Nyitott Porta Program
3. célkitűzés: A társadalmi tőke növelése
Intézkedések a megvalósításra:
-
Szemléletformáló programok, akciók, települési rendezvények támogatása