Az Európai Unió francia mozaikszóval fémjelzett LEADER Programja (Liason Entre Actions pour le Development de l'Economie Rural, magyar jelentése szó szerint: akciók közötti kapcsolat a vidék gazdasági fejlesztése érdekében) 30 éves sikertörténet. A Program a földrajzi, gazdasági és kulturális értelemben egységet képviselő térségeknek és az ott élőknek biztosít lehetőséget a helyi adottságokra és részvételre alapozott vidékfejlesztésben.
A közösségi kezdeményezés eredményessége az ún. LEADER alapelvekben rejlik, melyek a következők:
-
területspecifikusság
-
alulról építkező fejlesztési modell, helyi finanszírozás és menedzsment
-
integrált megközelítés
-
innováció (újszerűség)
-
együttműködés
A LEADER PROGRAM MAGYARORSZÁGON
Magyarország a 2004-ben kapott lehetőséget arra, hogy csatlakozzon a LEADER család tagjaihoz. A Program fő célkitűzései a következők:
Globális célok:
-
vidéki élet és munkalehetőségek javítása, a vidéki jólét növelése;
-
életképes vidéki közösségek kialakítása, az együttműködési képesség és szervezettség javítása;
-
új, fenntartható jövedelemszerzési lehetőségek teremtése;
-
munkahelyteremtés é megőrzés.
Specifikus célok:
-
gazdasági tevékenységek diverzifikációja;
-
helyi termékek kifejlesztése és versenyképességének javítása;
-
olyan új, vagy magasabb színvonalú szolgáltatások kialakítása, fejlesztése, melyek igazodnak a helyi lakosság igényeihez;
-
megfelelő módszerek és lehetőségek biztosítása a helyi szintű közösségi részvétel és szervezettség javítására a vidék fejlesztése érdekében;
-
a helyi szereplők fejlesztésekben történő részvételének ösztönzése, az alulról jövő kezdeményezések kialakítása és megvalósítása érdekében.
Operatív célok:
-
térségi, közösségi együttműködések felkészítése helyi akciócsoportok kialakítására és a LEADER megközelítés megfelelő működtetésére, a LEADER intézkedésbe történő aktív és hatékony bekapcsolásra;
-
vidéki térségek egymás közötti hazai és más tagállamok vidéki térségei közötti együttműködésének fejlesztése;
-
az elért eredmények, tapasztalatok és tudás átadása, információk rendelkezésre bocsátása a hálózatépítés segítségével.
A Program sikereire és elsősorban népszerűségére tekintettel e közösségi kezdeményezés a 2014-2020-as programozási időszakban is szerves része a vidékfejlesztési politikának. A jelenlegi LEADER Program az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap forrásaira támaszkodó Vidékfejlesztési Program részeként valósulhat meg.
A helyi akciócsoportok megalakulására és összetételére vonatkozó követelmények:
A helyi akciócsoportok földrajzilag összefüggő területen, egymással szomszédos vidéki települések összefogásaként alakulhatnak meg azzal a feltétellel, hogy gazdasági, társadalmi és kulturális szempontból egymással homogén egységet alkotnak. A társadalmi szférák, úgymint közszféra, üzleti szféra, civil szféra egymáshoz viszonyított aránya legalább 60:40 legyen a civil-és az üzleti szféra javára. A megalakult helyi akciócsoportoknak a kidolgozott fejlesztési stratégiák megvalósítása érdekében önálló jogi személyiséggel rendelkező, nonprofit szervezeteket kell létrehozniuk, mely szervezetek munkaszervezetei látják el a helyi szintű végrehajtás operatív (adminisztráció, koordináció, kommunikáció) feladatait.